Скільки ж приголомшливих речей у наш час робиться із вовни! Варто відвідати якусь виставку з рукоділля, як уже розбігаються очі і захопленню немає меж. Майстри за валянням іноді досягають таких висот та професіоналізму, що іноді неможливо взагалі зрозуміти з чого зроблена та чи інша річ. Валяють все, що тільки можна собі уявити: шарфи, шапки, жилети, спідниці, пальта, сумки, чоботи, тапки, рукавички, іграшки, прикраси та навіть картини! Здається, що мода на валяння з'явилася лише кілька років тому, але це, звичайно ж, не так. Рукодільниці - народ допитливий, а тому сподіваюся всім буде цікаво дізнатися коли, чому і навіщо виник цей напрямок у творчості.

Почати, напевно, треба з того, що історія валяння нерозривно пов'язана з багатьма легендами. Правди ми, звичайно, вже не дізнаємося, але гарне припущення зробити можемо. Одна з найяскравіших історій виникнення першої валяної речі - це історія про Великий потоп і Ноєвий ковчег. Серед усіх тварин, що потрапили на ковчег, були й вівці. Шматки вовни з них падали прямо на підлогу, якою всі ходили. Коли потоп закінчився і всі вийшли на волю, на підлозі лежав перший валяний килим!

Друга легенда говорить про Святого Якова, апостола Ісуса Христа. Під час своєї подорожі зі Святої землі до Іспанії, щоб заспокоїти свої хворі втомлені ноги, він зривав з кущів шерсті, що зачепилися, і викладав ними шар між ногами і сандаліями. А через деякий час помітив, що шерсть звалилася.

Археологи стверджують, що валянню 8000 тисяч років. Стародавні люди почали валяти зі знайденої вовни диких тварин, але це було не так просто. Шерсть дикої вівці практично не піддається цьому процесу. А коли вже кочівники одомашнили овець і зрозуміли, що їхня шерсть найідеальніший і податливіший матеріал, фантазії не було меж. З неї робили все: підстилки, мішки, попони, домашнє начиння, одяг, взуття та навіть удома! Валяння розвивалося незалежно у різних куточках землі: Карпати, Кавказ, Фінляндія, Тибет, Норвегія, Памір, Перу.

 У XVI ст. з'явилися перші майстерні з виготовлення повсті. Перші валяльні машини та преси для валяння були винайдені у XIX столітті. Валка відбувалася за допомогою стискання та прокочування вовни або при механічному впливі спеціальних голок, які сплутували вовняні волокна. У Росію валяння прийшло разом із монголо-татарським ярмом, і було дуже до речі, валянки морозною зимою – те, що треба! Крім валянок на Русі виготовлялося сукно, повсті для господарських потреб та шапки.

Прийнято думати, що валяють тільки з вовни овечок, але це далеко не так, використовують так само вовну кіз, лам, верблюдів, кроликів, зайців, і навіть кішок і собак! Звичайно, найподатливіша і найкраща в роботі - овеча шерсть, але і тут не все так просто, все залежить від породи вівці, час стрижки та техніки обробки вовни. Найкраща і найдорожча шерсть на сьогоднішній день - це шерсть мериносних порід овець, вона найтонша і зовні нагадує пух. Найпопулярніша – це шерсть середньорунних порід овець, вона підходить для виготовлення більшості валяних речей, що продається найчастіше в фарбованому вигляді. Мохер - це козяча шерсть, її цінність у тому, що вона неймовірно красиво блищить, а це означає, що може надати виробу шовковистості та вишуканості.

 Існує дві основні техніки валяння: суха та мокра. Мокре валяння підходить для виготовлення шарфів, тапок та сумок. Чому вологе? Тому що валяння відбувається за допомогою теплої мильної води, але треба пам'ятати, що за такої техніки вовна сідає в кілька разів, а значить, що її витрата набагато більша, ніж у сухій техніці. Мокре валяння досить складний і трудомісткий процес, тому найчастіше новачки починається з сухого валяння. У цій техніці, як правило, робляться іграшки та квіти. У цьому випадку повсть сплутується спеціальними голками для фелтингу.

 У 1984 р. була створена та успішно розвивається міжнародна асоціація з валяння з повсті (International Feltmakers Association (IFA). Головна мета організації - збереження, розвиток та поширення стародавнього ремесла у всьому світі. Асоціація об'єднує близько тисячі членів. Проводяться міжнародні конференції, виставки та Майстер-класи, організуються навчальні поїздки в країни, де збереглися традиційні навички повстяння.Останні 30 років валяння переживає друге народження, з'являються нові неймовірні ідеї та талановиті люди, які показують нам, що не варто боятися експериментувати. фантазії – творять чудеса!

Було б неправильно, якби інтернет-магазин з такою назвою забув про існування цієї прекрасної техніки рукоділля і не надав можливості своїм улюбленим клієнтам з нею познайомитися! Овечка Рукодільниця пропонує вашій увазі набори для виготовлення іграшок у техніці Валяння, в результаті ви отримаєте милого і зворушливого улюбленця всієї родини. Ви зможете відчути себе справжнім художником і намалювати вовною свою першу картину! Також ви знайдете у нас в магазині всілякі аксесуари для валяння.

Навіть якщо щось здається неможливим і дуже складним, не бійтеся робити щось нове – саме це запорука успіху у творчості! Експериментуйте, фантазуйте, робіть цей світ кращим і добрішим разом з НАМИ!

Аліса Іванушкіна, спеціально для Овечка Рукодільниця