Характерною ознакою весільного рушника є птахи, розміщені одне до одного голівками, що символізує вірне кохання. Вони або тримають у дзьобиках ягідку калини (символ жіночого начала та кохання), або сидять при основі дерева, що символізує народження нової сім’ї.

   Відмовляючи хлопцю, дівчина віддавала сватам рушник з птахами, які дивляться у різні боки. На весільних рушниках крила птахів завжди вишивали опущеними, що символізувало готовність бути вірним одне одному.

  • На родинних рушниках, де вишите розлоге Дерево життя з присутнім філософським розумінням минулого, сучасного і майбутнього, птахів вишивали фантастичними. Розташовували їх при корені, середині стовбура і вітті з обох боків дерева. Це свідчило про міцність та незнищенність роду. Соловей і зозуля полюбляють дівочі рушники. Цих пташок найчастіше вишивають на гілці калини, що символізує продовження роду.
  • Пави – птахи сімейного щастя. Цей орнамент завжди зображується в парі. Пава – жар-птиця, що несе в собі сонячну енергію розвитку, благословляючи молодят. Розсідаючись на весільних рушниках, ці птахи здебільшого мають над собою Боже благословення – вінець чи вінок. Недаремно ж дівчата Полтавщини у весільний вінок вплітали павичеве пір’я.
  • Шлюбну пару також символізують соколи, голуби і півні. Вони також є характерними символами весільного рушника.
  • Голуб та голубка символізують любов, вірність і сім’ю. Голуб також був символом світу, а у християнстві позначає Святого Духа. Голуби з піднятими крилами символізують трагічне кохання.
  • Півень – це символ щастя, чоловічого здоров’я і багатства. Вишиваючи молодим рушники із зображенням півня, матері бажали молодій парі здоров’я, працьовитості та процвітання.
  • Ластівка – вірна супутниця людської оселі. Ця пташечка завжди несе добру звістку. Саме вона турбується, щоб людина не пропустила благословенної пори для створення сім’ї та зміцнення господарства.